Otázky a odpovědi (FAQ)
1. Co je položkový rozpočet stavby?
Položkový rozpočet stavby je důležitým dokumentem v rámci přípravy a realizace stavebního projektu. Zjednodušeně řečeno se jedná o přenesení projektové dokumentace navrhovaného projektu do čísel a položek s popisy jednotlivých stavebních prací.
Položkový rozpočet stavby investorovi (stavebníkovi) slouží k docílení úspory peněz, času, zamezení rizika vzniku neočekávaných víceprací, získání přesné představy o tržní ceně vašeho projektu. Ve fázi realizace stavby dále slouží pro sledování a kontrolu provedených prací a k tvorbě přehledných podkladů (soupisu provedených prací) pro fakturaci dodavatelů.
Vzorový položkový rozpočet stavby rd (rodinného domu) můžete stáhnout zde.
2. K čemu položkový rozpočet stavby využiju?
V rámci zpracování položkového rozpočtu stavby od nás klient obdrží slepý rozpočet (rozpočet stavby bez cen), kontrolní rozpočet (rozpočet stavby obsahující orientační a směrné ceny) a pokyny pro správné zpracování cenové nabídky.
Na základě zmíněných dokumentů bude investor (stavebník) schopen provést:
- výběrové řízení na generálního dodavatele stavby vč. dílčích řemesel,
- vyhodnotit obdržené cenové nabídky,
- získat představu o tržní ceně na realizaci stavebního projektu,
- vybrat nejvhodnější cenovou nabídku na generálního dodavatele stavby a dílčích řemesel,
- uzavřít Smlouvu o dílo,
- při realizaci stavby sledovat a kontrolovat provedené práce.
Více se o našich poskytovaných službách se dozvíte zde.
3. Kolik stojí položkový rozpočet stavby zpracovat?
Každá stavba je originál, liší se ve složitosti založení, zemních pracích, konstrukčním systému, členitosti, dispozici atd. To vše ovlivňuje pracnost zpracování kvalitních rozpočtů staveb. Není jednoduché takto sdělit cenu za zpracování položkového rozpočtu stavby.
Pro vypracování nezávazné cenové nabídky budeme potřebovat půdorys a řez stavbou. Nicméně orientační ceny za rozpočtářské služby naleznete v kategorii Ceník. Poptejte nás a získejte nezávaznou cenovou nabídku.
4. Co je propočet stavby?
Propočet stavebního projektu je dokument, pomocí kterého získá investor (stavebník) prvotní představu o ceně uvažované stavby.
Vzorový propočet stavby můžete stáhnout zde.
5. K čemu propočet stavby využiju?
Na základě zpracovaného propočtu stavby získá investor (stavebník) informace nutné pro další případné úpravy projektu (architektonické, technické, technologické atd.) a dále podklad pro rozhodování o způsobu financování uvažovaného záměru.
Více se o našich poskytovaných službách se dozvíte zde.
6. Kolik stojí propočet stavby zpracovat?
Cena za zpracování propočtu stavby je odvislá od složitosti stavby a podrobnosti poskytnutých podkladů (studie, elektronický formát výkresu atd.). Orientační ceny za zpracování stavebního propočtu naleznete v kategorii Ceník. Neváhejte nás poptat pro získání nezávazné cenové nabídky.
7. Jaké jsou potřeba podklady k vytvoření stavebního rozpočtu?
Vstupním podkladem pro vytvoření stavebního rozpočtu jsou:
- Studie,
- Projektová dokumentace,
- Průzkumy a záměry,
- Závazná stanoviska.
Pokud uvažujete o rekonstrukci, opravě stávajícího objektu a nemáte zpracovanou projektovou dokumentaci, je potřeba osobní prohlídka stavby a my se postaráme o zaměření, fotodokumentaci a seznámení se se stavebním záměrem. Neváhejte nás nezávazně kontaktovat a sjednat schůzku.
8. Co je slepý rozpočet?
Slepým rozpočtem se rozumí stavební rozpočet, u kterého nejsou uvedeny ceny. Investor (stavebník) slepý rozpočet využije v rámci výběrového řízení na generálního dodavatele stavby a poptávku dílčích řemesel.
Uchazeči výběrového řízení vyplní slepý rozpočet a tím získá investor (stavebník) cenové nabídky, které může posléze mezi sebou analyzovat a porovnávat. Investor provedeným výběrovým řízení získá přesnou představu o tržní ceně realizace stavebního projektu.
Pokud si nevíte rady s výběrovým řízení, tak nás nezávazně oslovte.
9. Na základě čeho oceňujeme slepé rozpočty?
Pro nacenění slepého rozpočtu používáme rozpočtářský program KROS 4 s aktuální cenovou soustavou, dále vycházíme z cen realizovaných obdobných staveb, cenových nabídek dodavatelů a z dlouholeté praxe a zkušeností.
10. Co je kontrolní rozpočet?
Kontrolní rozpočet zpracovává rozpočtář staveb pro potřeby investora (stavebníka) na základě projektové dokumentace. V kontrolním rozpočtu jsou uvedeny orientační anebo směrné (obvyklé) ceny stavebních prací.
Investor porovnává získanou cenovou nabídku (od generálního dodavatele stavby, dílčích řemesel) a kontrolní rozpočet. Zjišťuje tak všechny možné odchylky. Při cenové analýze je vhodné aplikovat Paretovo pravidlo 80/20, resp. se zejména soustředit na 20 % položek stavebního rozpočtu, které představují 80 % celkových nákladů stavby. U rodinného domu se např. jedná o základovou desku (beton, výztuž), svislé obvodové zdivo (cihly, překlady), okna atd.
Pokud pro svůj projekt potřebujete profesionálního rozpočtáře staveb, tak nás neváhejte poptat.
11. Co musí stavební rozpočet obsahovat?
Rozpočty staveb se skládají ze souhrnného listu stavby, krycího listu, rekapitulace nákladů, jednotlivých stavebních objektů a provozních souborů, jejich soupisu stavebních prací a položek představující dílčí stavební práce.
Položky stavebních prací obsahují pořadové číslo, popis, výkaz výměr, měrnou jednotku, jednotkovou cenu, celkovou cenu, cenovou hladinu a poznámku.